Jak pomnażać oszczędności?
Co jest najlepszą inwestycją?

Jak wykreować sytuację, aby pojawiały się okazje inwestycyjne?

Być może oczekujesz, że w tym artykule zdradzę Ci tajemne sekrety jak szybko zarobić pieniądze lokując je w odpowiednich miejscach. Odpowiedź na to pytanie, ja odnajduje w miejscu, którego być może zupełnie się nie spodziewasz.
Postaram się zaprezentować Ci perspektywę, która będzie dla Ciebie drogowskazem, do odnalezienia właściwych rozwiązań, jednak te będziesz musiał odszukać zupełnie sam. Dam Ci do ręki mechanizm, który według mnie może doprowadzić Cię dokładnie tam gdzie chcesz.
Przeprowadzę Cię przez autorski proces, który składa się 10 kroków, a jego finałem będzie rozwój Twojej Inteligencji Finansowej i umiejętność właściwego lokowania pieniędzy i odpowiedni fundament do zarządzania inwestycjami.

inwest

KROK 1
Jeżeli nie idzie Ci tak, jakbyś tego oczekiwał, to znaczy, że nie wiesz co robisz.

To pierwszy element całej układanki. Zazwyczaj jest tak, że jeżeli coś nie idzie po Twojej myśli, oznacza to, że Twoje odpowiedzi są niewłaściwe. Bo gdyby było inaczej, to przecież decyzje, które podejmujesz przynosiłyby oczekiwane korzyści. Jak często w życiu zadajesz sobie pytania o to, jak należy postąpić, co należy zrobić, aby wydarzyło się coś na czym Ci zależy.
Dlaczego od tego właśnie zaczynam? Bo w przypadku inwestowania pieniędzy, to fundamentalne zdanie. Tyle, że warto je odwrócić. Może na przykład tak.

Jeżeli nie wiem co robić, to mogę przypuszczać, że nie będę miał tego, czego oczekuję. 

Zmierzam do tego, że inwestowanie polega na zdobyciu określonej wiedzy na dany temat. Nie wystarczy przeczytać w internecie, czy dowiedzieć się od kolegi, że można zarobić pieniądze, na inwestowaniu w nieruchomości, czy na Giełdzie Papierów Wartościowych lub jeszcze w innym miejscu. To oczywiście jest prawda, to są te miejsca, gdzie można przeprowadzić inwestycje, o których śmiało można powiedzieć, że tam jest potencjał dobrze ulokowanych pieniędzy. Każdemu, kto jeszcze nie zaczął, tylko obserwuje z zewnątrz takie rozwiązania, wydaje się, że poszczególne historie inwestycyjne, to tzw. „kury znoszące złote jaja”. I to może być prawda. Jednak, aby nią była, to tak jak zawsze potrzeba jest włożyć nie mało pracy, w przygotowanie się do inwestycji. Przedstawię Ci pięć etapów właśnie takiej pracy, na starcie przygody z inwestowaniem.
Etap 1 – potrzebujesz czasu, aby zapoznać się z sekretami danego przedsięwzięcia inwestycyjnego. Inwestycje to nie są zajęcia z doskoku. Nie da się robić tego przy okazji, bo może to oznaczać, bardzo szybkie niepowodzenia.
Etap 2 – to czym chcesz się zajmować, powinno Cię pasjonować lub co najmniej interesować. Jeżeli chcesz tylko zarobić, a temat, który może Cię do tego doprowadzić, to dla Ciebie „męczarnia”, to odpuść sobie na samym początku. Właśnie brak serca do tego, czym się zajmujesz bardzo często oznacza porażkę.
Etap 3 – niezbędne są trzy cechy: cierpliwość, wytrzymałość oraz odwaga. Inwestycje, a szybki zysk to naprawdę dwie różne sprawy. Dlatego też, już na starcie należy się przygotować, że inwestycja będzie określona w czasie, a w tym procesie będziesz potrzebował wiele wytrzymałości, ponieważ wartość inwestycji w czasie ma wykres fal sinusoidalnych, a to oznacza, że nerwy mogą „puszczać” niejednokrotnie. I ostatnia cecha: odwaga. Inwestycje oznaczają również pewien poziom ryzyka, które trzeba zaakceptować na początku drogi.
Etap 4 – w inwestowaniu musisz przyjąć zasadę, że polegasz na sobie, a tym samym wszystkie decyzje podejmujesz samodzielnie. A to nic innego, jak to, że potrafisz podejmować decyzję. Bardzo często należy je podejmować w trybie pilnym, a to oznacza, że musisz umieć podejmować decyzję. Podejmowanie decyzji wymaga mierzenia się z ogromną ilością znaków zapytania i jednoczesnym działaniu. Potrafisz tak działać? Jeżeli tak – to jedna z przepustek do inwestowania jest już w Twoich rękach, jeżeli nie – nie masz wyboru, musisz się tego nauczyć.
Etap 5 – nikt za Ciebie nie zarobi przysłowiowego „miliona”. Nie ma takiej recepty, że ktoś powie Ci jak to zrobić. Tutaj receptą jest systematyczny rozwój i realizacja wynikających z wiedzy decyzji. To Ty każdego dnia stajesz na czele swojego życia i odpowiadasz za każdą, absolutnie każdą historię, która się wydarza. Przyjmij zasadę, że nie ma nikogo innego jak Ty, jeżeli chodzi o wynik Twojego życia.

Odpowiedź wynikająca z kroku pierwszego.
Chcesz pomnażać oszczędności? Co jest najlepszą inwestycją?
Najlepszą inwestycją, jest inwestycja w siebie.  To dzięki temu co wiesz, masz szansę zwiększać swoje możliwości i potencjał inwestycyjny.

KROK 2
Znasz indiańską opowieść o białym i czarnym wilku?

Dokładnie tak jest – zawsze zwycięża ten wilk, którego karmisz. W inwestowaniu najczęściej będziesz dotykał dwóch emocji: chciwości i strachu. Chciałbym powiedzieć Ci, że jest inaczej, ale nie mogę, bo właśnie te emocje rządzą nami w tych procesach. Kiedy inwestujesz szybko wchodzisz na ścieżkę – że inwestycja ma zarobić jak najwięcej – to właśnie mała namiastka chciwości. A później widzisz, że inwestycja nabiera tempa, i już niedaleka jest droga do tego, aby chcieć jeszcze więcej. Więc często jest tak, że chcesz więcej i pomimo sygnałów, że już naprawdę „przeginasz”, masz wrażenie, że dobra passa będzie trwać wiecznie. To nieprawda. Nigdy nie jest tak, że jest tylko dobrze, albo tylko źle. Jeżeli nie przerwiesz w odpowiednim momencie, może zdarzyć się tak, że przyjdzie spadek wartości inwestycji – i wiesz co pojawi się wtedy? Dokładnie tak! Pojawi się strach. Strach przed utratą tego, co mogło być Twoją własnością.
I jak sobie z tym radzić? Przede wszystkim kiedy rozpoczynasz inwestycję musisz znać odpowiedź na pytanie: kiedy koniec? Kiedy zamykasz inwestycję? Wiesz dlaczego? Pozwoli Ci to nie wpaść w pułapkę chciwości lub strachu. Jeżeli przychodzi moment, który zaplanowałeś – niezależnie od tego co może się dalej wydarzyć – zamykasz inwestycję. Masz tyle ile chciałeś. Nie chciej więcej niż chciałeś – to chciwość – nie prowadzi do niczego dobrego.
Zwracam Twoją uwagę na Twojego białego wilka, który powinien dostać dobre pożywienie i dbaj o niego należycie. Nie karm czarnego, który mieszka pod synonimem chciwości i strachu. Karm swój rozsądek, swoją wiedzę, karm swoją mądrość.

Odpowiedź wynikająca z kroku drugiego.
Chcesz pomnażać oszczędności? Co jest najlepszą inwestycją?
Najlepszą inwestycją, jest inwestycja w siebie.  To dzięki dbałości o rozwój swojego charakteru, będziesz potrafił utrzymać swoje emocje na wodzy. To dzięki dbałości o siebie, będziesz mógł zarządzać tym co bezpośrednio wpływa na Twój wynik.

KROK 3
Możesz zrobić tylko to, co wiesz. 

Działanie to efekt określonych przekonań. Wiesz, że wielcy tego świata często osiągają więcej niż inni ludzie tylko dlatego, że potrafią podjąć decyzję w oparciu o szczątkowe informacje o przedsięwzięciu. Źródła podają, że jest to wiedza na poziomie 10-20%. Tyle im wystarcza. Natomiast większość ludzi, potrzebuje wiedzy o danym przedsięwzięciu na poziomie co najmniej 70%, a nawet 80%. Widzisz, jak ogromna przepaść dzieli obie grupy?
Teraz spróbuję wytłumaczyć, co mam na myśli określając krok 3, jako możliwość zrobienia tylko tego, co wiesz. Trochę to będzie przewrotne, jednak ja wierzę, że ma to głęboki sens. Jeżeli, aby podjąć decyzję inwestycyjną lub jakąkolwiek inną potrzebujesz wiedzy na poziomie min. 70% (przyjmijmy, że jesteś w tej właśnie grupie), to będziesz startował w szrankach z całymi tłumami, a to oznacza nic innego, jak to, że Twoje szanse już na początku przybierają inny wymiar. Wymiar starcia z tłumem, wymiar biegu wśród tysięcy zawodników. Natomiast jeżeli posiadasz wiedzę, że najczęściej wygrywają Ci, którzy podejmują decyzję w innymi miejscu, to masz szansę startować w biegu z kilkunastoma zawodnikami. Widzisz różnicę swoich szans?
Wystarczy, że będziesz wiedział, że tak jest i już wtedy wszystko może się zmienić. Pomyśl, jak wiele jest takich rzeczy, w których robisz niby to samo co wszyscy, tylko środek ciężkości ustawiasz w zupełnie innym miejscu.

Odpowiedź wynikająca z kroku trzeciego.
Chcesz pomnażać oszczędności? Co jest najlepszą inwestycją?
Najlepszą inwestycją, jest inwestycja w siebie.  Ucz się, zdobywaj wiedzę, korzystaj ze szkoleń, dbaj o pozyskiwanie nowych kontaktów, będziesz miał szansę wiedzieć to, co pozwoli Ci zupełnie inaczej zaczynać. Wystarczy, że będziesz wiedział więcej niż inni.

KROK 4
Zdobywaj doświadczenia. Słuchaj, pytaj, czytaj, bierz udział w wydarzeniach.

Skąd brać informacje o dobrych inwestycjach? Skąd to wszystko wiedzieć? Gdzie taką wiedzę można zdobyć? Na pewno nie z jednego źródła. Na pewno nie po przeczytaniu jednego artykułu, czy jednej książki. To zupełnie nie tędy droga.
Wiesz skąd można wziąć takie informacje? Odpowiedź brzmi: od innych ludzi. Kieruję Twoje myślenie w stronę innych ludzi, bo ludzie wiedzą. A skąd wziąć tych ludzi, którzy mogą to wiedzieć? Musisz znaleźć środowisko, które tym właśnie się zajmuje. Znasz powiedzenia od nitki do kłębka – dokładnie tak to działa. Zaczep się o coś czytaj, znajdź jakieś źródło np.
Forbes – międzynarodowy miesięcznik o tematyce biznesowej, jest tam zakładka inwestowanie.
Trend – miesięcznik o sztuce inwestowania.
Magazyn Forex – magazyn dedykowany inwestorom indywidualnym.

I właśnie tak możesz zacząć. Możesz zapisać się również na forum inwestycyjne. Tam możesz zadać bezpośrednio pytania, znajdziesz mnóstwo wątków, które naprowadzą Cię na Twoje odpowiedzi. Pozwolą Ci się zaczepić o coś. Znajdziesz tam pierwsze wskazówki, jak zacząć. Później musisz wrócić do KROK 1 i robić to co należy.
Forum Inwestycyjne – dyskusyjne forum inwestycyjne o inwestowaniu w różne klasy aktywów.

Przejrzyj rynek szkoleń w Polsce i za granicą. Wszystko zależy jak daleko jesteś zdeterminowany i jakim pragnieniem dla Ciebie jest skuteczne inwestowanie i w końcu po co Ci to, i ile potrzebujesz. Uwierz mi, wystarczy, że zaczniesz, dalej będą otwierały się nowe drzwi, nowe kierunki i nowe możliwości. Tylko zacznij.

Odpowiedź wynikająca z kroku czwartego.
Chcesz pomnażać oszczędności? Co jest najlepszą inwestycją?
Najlepszą inwestycją, jest inwestycja w siebie.  To właśnie Ty musisz zacząć, musisz uruchomić przestrzenie, które są wokół Ciebie, wystarczy je zacząć zauważać. Zacznij pytać, czytać, doświadczać – a dzięki temu poznawać ludzi. Oni powiedzą Ci wszystko, czego potrzebujesz.

KROK 5
Ustaw swoje myślenie, na właściwą ilość pieniędzy. 

Kiedy uruchomisz w sobie odpowiedni mechanizm: ILE, Twoja podróż nabierze sensu. Zaczniesz widzieć realny cel, a to natychmiast obudzi w Twoim umyśle wyszukiwanie odpowiednich okazji. To tak zwane filtry percepcyjne, które w taki sposób, koncentrują Twoją uwagę, że umysł z otoczenia wychwytuje wszystko co jest związane z Twoją koncentracją. To dokładnie ta sytuacja, kiedy idziesz do salonu samochodowego, kupujesz auto w kolorze zielonym, bo chcesz być oryginalny – przecież nikt nie ma zielonego audi. Wyjeżdżasz na ulicę i widzisz, że co drugi samochód to właśnie zielone audi. Dlaczego tak się dzieje? Nałożyłeś w swoim umyśle tak zwany filtr percepcyjny, który, zaczyna dostrzegać właśnie ten nietypowy element.

„Jeśli zadajesz przerażające pytania, otrzymujesz przerażające odpowiedzi” (Anthony Robbins) 

Dokładnie ta sama zasada występuje wtedy, gdy ustawiamy swoje myślenie. Spróbuj to włączyć, a zobaczysz, że zaczniesz wokół siebie dostrzegać, to co jest z tym związane. Chcesz kupić tanie mieszkanie pod inwestycje, Twój umysł natychmiast w internecie wychwyci ogłoszenia dotyczące nieruchomości, w gazetach zobaczysz rubryki: sprzedam mieszkanie, a idąc przez osiedle dostrzerzesz wszystkie banery wywieszone na balkonach, dotyczące sprzedaży mieszkań. Znasz ten mechanizm? Jeżeli tak, to zaprzęgnij go do pracy. Do pracy nad tym czego potrzebujesz. Ustaw właściwą ilość pieniędzy, którą chcesz mieć (jak to zrobić możesz przeczytać w artykule Ile pieniędzy potrzebujesz, aby spełnić swoje marzenia) i połącz to z KROKIEM 4. I daj przestrzeń swojemu umysłowi, aby popracował dla Ciebie, tak jak tego chcesz.

Odpowiedź wynikająca z kroku piątego.
Chcesz pomnażać oszczędności? Co jest najlepszą inwestycją?
Najlepszą inwestycją, jest inwestycja w siebie. Nabądź określone umiejętności, które pomogą Ci skutecznie łączyć ze sobą, to co jest naturalne, z tym czego potrzebujesz. Musisz, tylko ustawiać swoje myślenie, aby uruchamiały się filtry percepcyjne – to po prostu działa. Naucz swój umysł myśleć tak jak chcesz.

KROK 6
Życie to sport zespołowy.

Skąd to stwierdzenie. Tak jak pisałem wcześniej w poprzednich krokach, wszystkie decyzje są Twoje i nie polecam Ci zdawać się tylko i wyłącznie na opinie innych ludzi, bo nie oni poniosą odpowiedzialność za to co się wydarzy. Inni ludzie to tylko doradcy i drogowskazy.
Jest jeden niezmiernie istotny aspekt, o którym nie wolno nigdy zapominać. Życie to sport zespołowy. A to oznacza nic innego, że łączenie sił przynosi efekty ponad miarę. Decyzje to jedno, a skąd się bierze baza do ich podejmowania to zupełnie inna sprawa. Nigdy nie zapominaj, że tam gdzie nie dajesz rady sam, potrzebne jest wsparcie. I to nie są banki, łut szczęścia, książka, wyciszenie (owszem jest to pewien rodzaj oparcia), jednak największą siłę dostarczają ludzie, którzy idą obok Ciebie. To oni inspirują najbardziej, to oni potrafią dać to wszystko, czego nie da nikt inny – dobre słowo, inne spojrzenie, które jest przychylne Tobie, wysłuchanie. Wygląda niewinnie, to prawda. Jednak wtedy, kiedy przychodzą te momenty najbardziej wymagające czyli zwyczajnie trud codziennej cierpliwości, te wszystkie sprawy nabierają wymiaru największej wartości.
I wątek synergii. Być może masz takie doświadczenia, że rozmawiasz z kimś kogo obdarzasz zaufaniem i masz akceptacje dla jego wiedzy i nagle podczas rozmowy przychodzą Ci do głowy rozwiązania, inspirujące myśli. No właśnie. Korzystaj z tego i spraw, aby jak najwięcej ludzi, chciało abyś to Ty był właśnie obok. Wszyscy na tym bardzo dobrze wyjdą.

Pewnie już się domyślasz, jaka jest odpowiedź wynikająca z kroku szóstego.
Chcesz pomnażać oszczędności? Co jest najlepszą inwestycją? Masz rację – najlepszą inwestycją, jest inwestycja w siebie. Skupiaj ludzi, ucz się być tym, kim chciałbyś byś. Ludzie przychodzą do wartości – bądź wartościowym człowiekiem. Razem z ludźmi przyjdą rozwiązania i odpowiedzi, które pewnie wszystkie są w Tobie, tylko czasami potrzeba, aby pomógł wydobyć je na światło dzienne, ktoś inny.

KROK 7
To, że chcesz mieć więcej pieniędzy, jest zupełnie naturalne. 

Pieniądze to często temat tabu. Czy tak jest wszędzie – oczywiście nie. Jednak w naszym kraju doświadczamy jeszcze spuścizny wzorca kulturowego, w którym o pieniądzach się nie rozmawiało, bo:

 • pieniądze „psują ludzi”,
 • bogaty oznacza często złodzieja, a biedny nieudacznika,
 • pieniądze są niemoralne,
 • pieniądze są źródłem wszelkiego zła,
 • wielcy ludzi, raczej są biedni niż bogaci,
 • jeżeli masz dużo pieniędzy, to zapewne jesteś chciwy,
 • pieniądze nie są aż tak ważne.

I tak dalej i tak dalej. Te odpowiedzi można jeszcze mnożyć i mnożyć. Ciekawy jestem czy znasz te wzorce. One mają swoje korzenie w Twoim dzieciństwie. To tam pojawia się pierwszy wzorzec, od Twoich rodziców. Nie wiem, ile masz lat, ale jeżeli jesteś w okolicach 30-40 lat, to tam było wiele właśnie takich trudnych wzorców. Jednak nie należy się martwić, bo wzorzec naprawdę można zmienić.
Zrób proszę ćwiczenie, które rozpoczyna proces zmiany wzorca.

wzorzec

Ciekawy jestem jak Ci poszło. To ćwiczenie bardzo mentalne, jednak porządkuje i układa Twoje przekonania związane z pieniędzmi. A właściwe podejście przy inwestycjach jest absolutnym fundamentem do dobrego startu. Przy wykonaniu tego ćwiczenia musisz pamiętać, że to proces i potrzebujesz cierpliwości, bo jest to rozciągnięte w czasie. Jednak właściwe wykonanie ćwiczenia zmienia zupełnie optykę i w konsekwencji jesteś w zupełnie innym miejscu.

Odpowiedź wynikająca z kroku siódmego.
Chcesz pomnażać oszczędności? Co jest najlepszą inwestycją?
Najlepszą inwestycją, jest inwestycja w siebie. Po raz kolejny możesz zobaczyć, jak istotne w rozpoczęciu inwestowania jest właściwe konstruowanie swojej Inteligencji Finansowej. Naprawdę, odpowiedź na pytanie „CO”, ta właściwa odpowiedź na to pytanie, może przyjść tylko i wyłącznie po odpowiedzi na pytanie „PO CO” lub „DLACZEGO”. Inwestuj w siebie.

KROK 8
Szukaj swojej wolności finansowej. 

Czym jest wolność finansowa? To efekt spokoju, jak możesz osiągnąć dzięki sobie. Wolność finansowa to tak jak emerytura tylko wcześniej. Często ludzie konstruują plany na kiedyś, i przewidują zwolnienie tempa na emeryturze. Można to zrobić zupełnie wcześniej. Trzeba tylko zauważyć, że nie o obieg w nieznane tutaj chodzi. Nie o bieg po pieniądze, bez opamiętania, bo wtedy nie ma czasu na życie. A o życie przecież chodzi, prawda?
Zamknij oczy i wyobraź sobie jak chciałbyś, aby wygląda Twoje idealne życie.

 • Czego potrzebujesz, aby tak żyć?
 • Ile pieniędzy potrzebujesz, aby tak żyć?
 • Dlaczego tak nie żyjesz?

Można słuchać tych, którzy mówią, że pieniądze nie są ważne. Ja się z tym zupełnie nie zgadzam. Jestem przekonany, że nie chodzi o to, że nie są ważne. Według mnie chodzi o to, aby wiedzieć ile potrzebujesz, aby być wolnym. To jest właśnie klucz. I druga sprawa, aby chcieć być wolnym. Można to osiągnąć szukając wolności finansowej. Tylko, że trzeba tego poszukiwać. Po prostu – rozpocząć świadomy proces, aby to się działo. Zacznij. Zacznij poszukiwania – to pierwszy krok.

Odpowiedź wynikająca z kroku ósmego.
Chcesz pomnażać oszczędności? Co jest najlepszą inwestycją?
Najlepszą inwestycją, jest inwestycja w siebie. Co może przyjść Ci z tego, że coś będziesz robił. A co może przyjść, jak będziesz wiedział, że chcesz być wolny. Wolność jest naturalnym dążeniem każdego człowieka. I nawet jak czasami chcesz więcej, bo pragniesz zostawić ślad, większy, bardziej widoczny – to i tak, jak dokonasz analizy zobaczysz, że dążysz do miejsca, w którym jest wolność. Tylko, że dla każdego może nazywać się zupełnie inaczej.

KROK 9
Za każdym razem, kiedy czujesz się niekomfortowo – Twoja strefa komfortu rośnie.

Wiesz, co zazwyczaj zawarte jest w strefie komfortu? Trochę uogólniając w strefie komfortu, w której mieszka około 90% ludzi. I uwaga, bo to tam się mieści, paradoksalnie powinno nie być komfortem, a jednak mieszka tam, bo … jest łatwe do zrobienia.
Strefa komfortu większości ludzi to:

 • przeciętność
 • przetrwanie
 • zmęczenie
 • strach
 • lęk
 • odpuszczanie
 • depresja
 • nerwy

I jak to brzmi. Fatalnie prawda. Ja również też tam myślę. A jednak właśnie wychodzenie poza te i tym podobne stany, jest wyjściem poza strefę komfortu. Piszę o tym, głównie dlatego, że bycie w niej powoduje, że stoisz w miejscu, jednak jest jakby spokój. Jednak wraz z mijającym czasem osiągasz, zupełnie inne efekty do oczekiwanych w życiu.
A wiesz, co mieści się poza strefę komfortu. To te wszystkie historie, o które w życiu trzeba powalczyć, a jednak to wszystko to o czym marzysz. Poza strefą możesz znaleźć.

 • Realizację marzeń – to wymaga odwagi.
 • Zdrowie – bo przecież ta dbałość, wymaga wyrzeczeń.
 • Bogactwo – zdobycie Inteligencji Finansowej to sporo pracy.
 • Niezależność – aby ją osiągnąć, trzeba zmierzyć się z niezadowoleniem wielu ludzi.
 • Satysfakcja – kiedy ją odczuwasz, głównie wtedy kiedy osiągasz. Jednak zrobienie pierwszego kroku, to wyzwanie.
 • Brak ograniczeń – spróbuj, żyć odważnie, a szybko zobaczysz, jak wielu przestanie Cię akceptować, bo wyjdziesz z szablonu.
 • Radość – najwięcej jej odczuwamy w momentach prawdziwej wolności, a żeby ją mieć musisz zadbać co najmniej o: samopoczucie, czas, pieniądze.
 • Sukces – każdy może go mieć, ja w to wierzę. Nie każdy potrafi po niego sięgnąć. Przeszkodą stanowią wymówki, które są największą Twoją codziennością, bo tak jest po prostu łatwiej. Kiedy mówisz „nie” – nie musisz robić nic. Kiedy mówisz „tak” – zaczynasz pokonywać.

I jak to czujesz? Bo niby to wszystko wiadomo, o czym teraz piszę. Jednak inaczej  tylko wiedzieć, inaczej zobaczyć, a jeszcze inaczej robić to. Jest jednak bardzo dobra wiadomość. Strefę komfortu można rozciągać. Za każdym, absolutnie za każdym razem, kiedy czujesz się niekomfortowo, Twoje strefa komfortu się powiększa. Spróbuj tylko zobaczyć, że tak jest i kiedy znajdziesz się w trudnej sytuacji, przypomnij sobie o tym. Zaakceptuj, zabierz ją do swojej strefy komfortu. Przypomnij sobie, co dzięki niej możesz osiągnąć. Gdzie możesz być. Przypomnij sobie magiczny obrazek.

comfort_zone

Odpowiedź wynikająca z kroku dziewiątego.
Chcesz pomnażać oszczędności? Co jest najlepszą inwestycją?
Najlepszą inwestycją, jest inwestycja w siebie. Zacznij dawać sobie to co najlepsze. Zacznij nie bać się tego co wymagające. Razem z tym przychodzi wszystko. Wszystko, co jest dla Ciebie ważne. Naprawdę, to co masz w sobie tak po prostu, prowadzi w zupełnie w inną stronę. A że rozciągnięte w czasie, to gorzej widoczne. Dbaj o swoje wyzwania, będziesz zupełnie gdzie indziej. A inwestycje, są absolutnie poza strefę komfortu, a mogą prowadzić do komfortu zupełnego.

KROK 10 OSTATNI
Tam gdzie jesteś, jesteś dzięki sobie.

Jak pomnażać oszczędności?
Co jest najlepszą inwestycją?

Jak wykreować sytuację, aby pojawiały się okazje inwestycyjne?

Jak widzisz poszedłem w zupełnie inną stroną odpowiadając na te pytania. Nie chciałem Ci dawać recepty na to, w co powinieneś inwestować. Bo to, że ja pracuję na GPW, giełdach kryptowalut, czy prowadzę biznes, który pracuje pasywnie to rozwiązania, które pojawiły się właśnie dzięki 10 krokom, o których Ci pisałem. Dzięki właśnie dbaniu o rozwój Inteligencji Finansowej pojawiają się rozwiązania, które wybieram, których próbuję, na których wygrywam lub się uczę. Bo przecież jest różnie. Kiedy się uczę, potrzebuję mądrych wokół siebie. Jest ich bardzo wielu. Jednak wiem, że patrzenie z perspektywy ma swoje zalety, a świadomość, że tak jest pozwala mi słuchać.
To, że upadam czasami traktuję jako naturalną rzecz w procesach rozwoju, inwestycji. Korzystam wtedy z całej swojej wiedzy, którą zdobywam właśnie po to, aby wiedzieć co i kiedy należy robić.
Dlatego właśnie odpowiadając jednym zdaniem na te trzy pytania dzisiejszego artykułu odpowiadam:

inwsiebie