Na tej podstronie prezentuję Ci książki, które przeczytałem i uważam, że wnoszą określoną wartość na różnych płaszczyznach naszego życia. Będę polecał Ci tylko pozycje, które uważam za bardzo wartościowe, stanowiące fundament wiedzy z zakresu rozwoju osobistego, psychologii oraz osiągania wyznaczonych życiowych celów.
Wierzę, że mogą Cię one zainspirować lub wskazać kierunek do odnajdywania odpowiedzi na pytania, które pojawiają się na każdym etapie naszego życia. A dla tych, którzy weszli na ścieżkę dbania o swój rozwój – to pozycje niemalże obowiązkowe.

Obudź w sobie olbrzyma.
Anthony Robbins. 

To zdecydowanie jedna z pierwszych pozycji, które warto przeczytać rozpoczynając przygodę z rozwojem osobistym.
Czytając tę książkę otrzymasz odpowiedzi jak dotrzeć do swojej wewnętrznej siły oraz jak panować nad sobą w obszarach umysłu, emocji, fizyczności i sfer materialnych.
Samodoskonalenie jest tym co pozwala docierać do obranych życiowych celów – dowiesz się niemalże wszystkiego na ten temat.
I na koniec najlepsze – właśnie ta książka zapoczątkowała zwrot życiowy bardzo wielu osób.
Polecam Ci również film, który możesz obejrzeć na Netflix – I’m not your guru – to prezentacja A. Robinnsa w działaniu. Możesz zobaczyć kim jest ten wielki (naprawdę wielki) człowiek.

Wywieranie wpływu na ludzi – teoria i praktyka. Robert B. Cialdini.

To naprawdę majstersztyk o tym, co można osiągnąć rozumiejąc, co dzieje się wokół nas i dlaczego. Czytając Cialdiniego dowiesz się, jak zachęcić drugiego człowieka do podjęcia lub zmiany decyzji; jak działać, aby zmiana była pragnieniem; czy w końcu jak chronić się przed wpływem innych osób na podejmowane przez nas decyzje.
Wiedza zawarta w tej książce nie tylko otwiera oczy, ona również może przynieść odpowiedzi na pytania – jak być skutecznym w życiu i biznesie. Zdobycie umiejętności opisywanych przez R. Cialdiniego otwiera drzwi do wielu zamkniętych dla ludzi miejsc. Można naprawdę umiejętnie otwierać wszystkie, absolutnie wszystkie drzwi – wystarczy znać kilka prostych reguł.

Zasady Zwycięzców.
Bodo Schafer. 

To jedna z moich ulubionych pozycji. Znajdziesz w niej 30 sprawdzonych Zasad Zwycięzców. W tej książce niemalże każde zdanie może być przyczynkiem do nowej Historii. Dowiesz się w niej miedzy innymi jak rozwijać przyzwyczajenia, które mogą zaprowadzić Cię do sukcesu i zadowolenia z życia, jak Zwycięzcy pokonują stres, jak możesz skutecznie realizować swoje marzenia, jak pracować na uznanie nie tylko w oczach innych ludzi, ale przede wszystkim posiąść umiejętność szacunku do samego siebie.

Obłędnie proste – obsesja, która napędza sukces Apple’a
Ken Segall

Genialna książka o tym, jak tworzona była firma Apple przez Steve’a Jobsa. Perspektywę prezentuje dyrektor kreatywny agencji reklamowej, który odegrał kluczową rolę w odrodzenia Apple’a – Ken Segall.
Opisuje zwyczaje i zasady, którymi kierował się Jobs w codziennym zarządzaniu firmą. Jak postępował z ludźmi, jak ich motywował, jak również gdzie był bezwzględny i czego oczekiwał od swoich współpracowników i pracowników.
Wiele fragmentów książki szokuje i wiele inspiracji dzięki temu można zabrać do swojego życia, nie tylko biznesowe, jak również do przyglądania się w każdej sferze życia, co znaczy osiągać i efekty i jakie są tego koszty.

Steve Jobs sztuka prezentacji. Jak świetnie wypaść przed każdą publicznością. 
Carmine Gallo

Jeżeli masz marzenie, aby tworzyć genialne wystąpienia to niewątpliwie jest to pozycja, którą należy znać. Znajdziesz w niej sekrety leżące u podstaw technik jakie stosował Steve Jobs, aby jego wystąpienia były wielkimi wydarzeniami i porywały świat do zmieniania rzeczywistości.
Dowiecie się jakie sztuczki i zabiegi stosował Jobs, aby publiczność była zachwycona każdym słowem, a oczekiwanie na wystąpienie było wydarzeniem życia.
Książka uczy jak zastosować prezentowane techniki do własnych prezentacji. Masz szansę zrozumieć, jak to wszystko się działo i wydarzało, że było po prostu mistrzostwem świata.

Odwaga bycia nielubianym – Japoński fenomen, który pokazuje, jak być wolnym i odmienić własne życie.
Ichiro Kishimi, Fumitake Koga

To zdecydowanie książka, która może zmienić wszystko o czym do tej pory myślałeś w pewien sposób, na zupełnie inny rodzaj postrzegania rzeczywistości. Opowiada o tajemnicy wolności przez uwolnienie się od przyjmowania na siebie ocen innych i życia z nimi każdego dnia. Pokazuje jak nie obawiać się być nielubianym, w zamian za bycie po prostu sobą – tym, którego się lubi. Z postacią prawdziwego ja, a nie tym wydumanym avatarem, który pokazuje się każdego dnia innym, aby zyskać ich aprobatę.
To książka dla naprawdę odważnych, tych którzy nie boją się żyć prawdziwym sobą, prawdziwym życiem. To pozycja dla tych, którzy chcą spróbować być szczęśliwym z samym sobą. Śmiałość, która jest wynikiem zmiany, może stworzyć prawdziwe relacje, które nie będą ciężarem w Twoich życiu.

Myślenie pytaniami
Marilee Adams

Rodzaje oraz sposoby zadawanych sobie pytań, mogą mieć wpływ na nasze życie. Ta książka prezentuje łatwy do stosowania system, który zmienia sposób myślenia, działania oraz wyników, które osiągamy.
W książce odnajdziesz odpowiedzi jak świadomie wpływać na przyszłość, w specyficzny sposób konstruując pytania, aby skutecznie doprowadzały Cię do obranych celów.
Myślenie pytaniami przygotowuje i doskonali umiejętność słuchania, która nie wydaje sądów, ocen i przede wszystkim doskonali wdzięczność za życie.
To zdecydowania książka dla przywódców, liderów, coachów oraz menedżerów, od których zależy jakim przykładem są dla samego siebie, jak również w jaki sposób wskazywać drogi i rozwiązania innym bez nadawania kierunków, a jedynie za pomocą zadawania właściwych pytań sobie i innym.

Jedna rzecz – zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnieć
Gary Keller, Jay Papasan

„Kto dwa zając goni, nie złapie ani jednego” – tak zaczyna się „Jedna rzecz”. To książka o pewnego rodzaju minimalizmie w życiu oraz w jego biznesowym obszarze.
Bardzo często jest tak, że zastanawiamy się jakie podjąć decyzje, które są trafne, które wybrać. W tej pozycji odnajdziesz prostotę w ich podejmowaniu i odnajdywaniu. Odnajdziesz natychmiastowe odpowiedzi, co należy zrobić. Otrzymasz również dobrze opisaną porcję informacji o równowadze życiowej, o wyborach i rezygnacjach. To książka zdecydowanie dla tych, którzy pragną osiągać ponadprzeciętne rezultaty poprzez możliwości, które są zamknięte w nas samych.

Poza schematem – sekrety ludzi sukcesu
Malcolm Gladwell

Czy trzeba się dobrze urodzić, aby odnieść sukces? Sekret 10 tysięcy godzin treningu, aby osiągnąć mistrzostwo w każdej dziedzinie. M. Gladwell podważa teorię, że wystarczy kopiować najlepszych, dokłada do nich całą masę argumentów, że istotne jest również skąd przychodzisz do świata.
Możesz znaleźć w niej odpowiedzi na to, dlaczego The Beatles odnieśli tak spektakularny sukces, dlaczego najbogatsi są najbogatsi oraz skąd biorą się najlepsi sportowcy.
Czytaj z zapartym tchem, bo to co napisane w tej książce niewątpliwie zmusza do bardzo głębokich refleksji na własny temat.

ULTRA maratończyk – poza granicami wytrzymałości
Dean Karnazes

To historia o wielkiej pasji, która doprowadziła do mistrzostwa i ponadprzeciętnych rezultatów. Zobaczysz w niej człowieka, który postanowił zostawić wszystko, aby przeżyć swoje życie, właśnie tak jak tego pragnie. Bez cienia wątpliwości czyim życiem żyje.
Dean Karnazes pokonał ekstremalne wyzwania. W 75 dni przebiegł 4800 km, od zachodniego do wschodniego wybrzeża USA. Średnio dziennie pokonywał od 60-80 km, biegnąc od 8 do 15 godzin na dobę.
To człowiek, który przebiegł dolinę śmierci, gdzie temperatura sięgała 50 stopni, przebiegł również maraton na Biegunie Południowym, gdzie temperatura dochodziła do -40 stopni. Lista jego niesamowitych wyzwań jest naprawdę długa.
To książka, która pokazuje jak wielka siła drzemie w naszym umyśle i jak pragnienie może stawać się rzeczywistością. Myślą przewodnią życia Deana jest: Wstań rano i staraj się robić to o czym marzysz najlepiej jak potrafisz. To naprawdę fantastyczna pozycja dla każdego, kto swoją poprzeczkę ustawia ponad przeciętną.

Zrozumieć finanse – Inteligencja finansowa w zarządzaniu portfelem prywatnym i biznesem
Jarosław Tuczko

Rewolucja 80/20 – Nowa droga do sukcesu finansowego jednostki i firmy
Richard Koch

Ta książka opisuje rewolucję, która zmienia życie ludzi, kiedy zaczynają dostrzegać zasadę 80/20. Zasadę, której głównym przesłaniem jest fakt, że 20% nakładów ma wpływ na 80% wyników, gdzie 20% przyczyn wpływa na 80% konsekwencji, czy w końcu gdzie 20% wysiłku wpływa na 80% rezultatów.
Znajdziesz w niej podpowiedzi jak tę właśnie zasadę wprowadzić do swojego życia, jak nią zarządzać i jak świadomie czerpać z niej korzyści. `
Książka R.Kocha ma formułę poradnikową i prosty i ciekawy sposób prowadzi Cię do wdrażania do swojego życia tytułowej zasady – Zasady V. Pareto.

Najbogatszy człowiek w Babilonie
George S. Clason

Książka napisana przez amerykańskiego autora w roku 1926. Wydawałoby się, że to bardzo stara pozycja. Zapewniam Cię jednak, że po jej przeczytaniu będziesz miał wrażenie, że wszystko co czytałeś do tej pory (naprawdę wszystko), jest tylko jej powieleniem.
Książa dostarcza wskazówek dotyczących prowadzenia swoich finansów w zakresie spłacania długów, zapewnieniu stałego dochodu, inwestycji zarobionych pieniędzy, a w końcu nakreśla bardzo czytelny system inteligencji finansowej człowieka.
To książka nie tylko o finansach, ale również doskonała pozycja inspirująca do podejmowania wyzwań, poszukiwania rozwiązań, oraz wprowadzania porządku do swojego życia finansowego.

Zaufanie czyli waluta przyszłości. Moja droga od zera do 7 milionów z bloga. 
Michał Szafrański

Bardzo inspirująca historia (ze szczegółami) człowieka, który postawił wszystko na jedną kartę, aby realizować swoja marzenia i żyć życiem takim, jakiego pragnie.
Michał Szafrański w swojej książce opisuje jak krok po kroku realizował projekt, który posiadał zarówno swoje wzloty i upadki. Opowiada o inspiracjach i lekcjach, które trzeba było odebrać, aby osiągnąć efekt.
Znajdziesz tam bardzo wiele szczegółów prowadzących do refleksji związanych z podejmowaniem i realizacją wyzwań. To historia o odważnym człowieku, który zdecydował się iść po prostu własną drogą.

21 Niezaprzeczalnych Praw Przywództwa
John C. Maxwell

Jeżeli interesuje Cię tematyka związana z przywództwem to literatura obowiązkowa dla Ciebie. J.C.Maxwell uznany jest na całym świecie za postać numer jeden w zakresie wiedzy i kompetencji do kreowania zasad związanych z realizowaniem przywództwa w życiu.
W 21 prawach zebrał swoje 40-letnie doświadczenie i ujął to wszystko w prawach, które opisuje bardzo szczegółowo, przytaczając historie, decyzje oraz dylematy, które spotykają na swojej drodze ludzie, którzy postanowili przewodzić innym ludziom.
Książka jest bardzo inspirująca, motywująca do zmian, pobudzająca do działania, ale również otwierająca na głębokie refleksje, które potrafią przewartościować dotychczas pielęgnowane poglądy.
To co dla mnie jest najważniejsze, że jest to podręcznik zasad o numerze 1, który porządkuje cały proces stawania się przywódcą, oraz pokazuje jakie znaczenie ma czytelnie poukładany świat lidera.

Gotowi na start
Pat Flynn

To książka pełna praktycznych porad związanych z uruchomieniem biznesu. Znajdziesz w niej wskazówki dotyczące zarówno tego, jak się do przygotować do startu, na co warto zwrócić uwagę, jak określić szanse na powodzenie.
Wartością jest również ogromne doświadczenie autora, który od wielu lat pomaga ludziom na całym świecie budować i rozwijać firmy.
Pełna inspiracja, napisana lekkim, bardzo przyjaznym językiem, pełna wielu historii, których naprawdę dobrze się słucha, ale przede wszystkim praktyczna książka z użytecznymi radami praktyka i człowieka, który na swoim koncie ma wiele skutecznych pomocy przedsiębiorcom i tym początkujących, jak również tym już zupełnie dojrzałym.

Szkoła Mówców
Lidia Buksak

Szkoła Mówców według mnie to bardzo dobry przewodnik po przestrzeni wystąpień publicznych. Autorka jest doskonałym trenerem, a jej warsztat budzi szacunek nie tylko jej uczniów, ale również odbiorców tego co jest wynikiem jej Szkoły. W książce znajdziesz bardzo dużo tzn. think different czyli po prostu myśl inaczej niż wszyscy. Otrzymasz wiedzę dotyczącą bycia mówcą najwyższej klasy oraz bardzo wiele wskazówek jak dojść do warsztatu budzącego podziw odbiorców. Szkoła mówców może być Twoim drogowskazem na drodze do dbałości o ludzi, żyjąc na scenie. Znajdziesz w niej również wskazówki jak stworzyć doskonałą prezentację, która nie tylko będzie nowoczesnym narzędziem marketingowym, ale również zapadnie w pamięć.

Sukces jest dla Ciebie
David R. Hawkins

Co przyciąga, promuje biznes i pomaga mu się rozwijać. To książka o tajemnicach kluczowych elementów kreujących rezultaty, które nie wymagają czasu, energii i wysiłku. Książka Davida R. Hawkinsa to klasyka dla każdego przedsiębiorcy pragnącego zrozumieć mechanizmy rządzące powodzeniem, skutecznością i sukcesem.
Otrzymasz masę przykładów działań, które zostały zrealizowane w praktyce i mądrze przyczyniły się do zrozumienia w jaki sposób działać, aby żyć pełnią życia i rozumieć potrzeby Klientów. Nie przegap tej pozycji. Warto rozumieć, co przynosi rezultaty.